Zobacz także

Blog -> 

10 kwietnia 2023
Dbanie o niezależny rozwój zaczyna się tak naprawdę od ciągłej i rzetelnej edukacji na temat niepełnosprawności,
29 marca 2023
Czym jest dostępność? Na to pytanie ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, bo definicja dostępności jest szeroka i w
23 marca 2023
Pamiętajmy, że to, co dla jednego z nas jest codziennością lub błahostką, niekoniecznie musi być tym

🔥  Materiały

Skorzystaj z naszych całkowicie darmowych materiałów szkoleniowych, czeka na Ciebie aż 12 modułów, dzięki którym zwiększysz swój zasób wiedzy z zakresu prawa i samorzecznictwa.

Chcesz być jak nasi prawomocni bohaterowie?

— Moja przyszłość to miejsce, czyli kochający i stabilny dom dla mojej córki. Niedosłownie dom, bo chodzi tutaj o zapewnienie bezpiecznej przyszłości, zarówno dla siebie, jak i dla niej. Po prostu jestem mamą, która bardzo kocha swoją córkę i pragnie stworzyć jej prawdziwą rodzinę, dlatego moja wizja przyszłości dotyczy właśnie jej - chce dla niej, jak najlepiej i wiem, że mogę to osiągnąć. 

 

 

A co chciałabyś zmienić?  

 

— Chciałabym, aby były większe prawa dla rodziców niepełnosprawnych wychowujących własne dzieci. Chcę się dalej rozwijać i robić postępy oraz zadbać o przyszłość mojego dziecka, więc zwrócenie na to uwagi byłoby na pewno dużym ułatwieniem dla każdej z nas. Tak samo jak zwiększenie udogodnień w instytucjach dla osób niepełnosprawnych - tak, to też jest ważne.

 

Asia, jak widzisz swoją przyszłość? 

— Dużo pewniej! Stałam się odważniejsza i mam większą pewność siebie. Cieszę się, że mogę się rozwijać zawodowo, dało mi to dużo możliwości, ale wciąż pracuje nad tym, aby być całkiem niezależna. Jest to dla mnie ważne, bo mam świadomość tego, że bycie osobą niepełnosprawną w niczym mnie nie ogranicza.  

 

 

A co dobrego przyniósł Ci projekt?

 

— Projekt #prawoMOCNI nauczył mnie podejmowania swoich własnych decyzji. Nie chodzi tutaj tylko o wzmocnienie pewności siebie czy zadbanie o swoją samodzielność, ale nauczyłam się też wielu innych rzeczy, choćby tego, gdzie i jak załatwiać sprawy urzędowe oraz jakie instytucje do tego służą. Po prostu cieszę się, że mam możliwość rozwoju i robię, to co lubię. 

Asiu, jak się czujesz po projekcie? 

Wszyscy mamy prawo do równego dostępu do informacji, produktów i usług, dlatego ważne jest, aby tworzyć otoczenie, które uwzględnia różnorodność potrzeb i umożliwia korzystanie z nich w sposób łatwy i intuicyjny dla każdego. Walka o równy dostęp jest szczególnie istotna w przypadku osób niepełnosprawnych, które często napotykają na bariery w codziennym funkcjonowaniu i korzystaniu z usług publicznych. 

 

Samorzecznictwo, to chęć zmian - zadbanie o swoje prawa, równy dostęp do usług, nie wykluczanie z życia społecznego i pokazanie swojej wartości jako osoby, która pragnie się rozwijać, dbać o swoich najbliższych i po prostu żyć bez ograniczeń. Zapewnienie sobie przyszłości, założenie rodziny czy spełnianie swoich marzeń, to cele, które każdemu z nas są bliskie i nikt nie chciałby, aby szansa na ich realizację była mu odbierana. Innymi słowy, samorzecznictwo to dążenie do pełni życia i równych szans dla wszystkich, niezależnie od pochodzenia czy statusu społecznego. 

 

Natomiast bycie samorzecznikiem to chęć dokonania zmian w swoim życiu i otoczeniu, aby być aktywnym uczestnikiem społeczeństwa, a nie jego biernym obserwatorem. 

 

Pamiętamy, że projekt #prawoMOCNI powstał dzięki dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

"Samorzecznictwo w niczym mnie nie ogranicza".

Dostępność jest kluczowa dla osób niepełnosprawnych, ponieważ stwarza warunki niezbędne do tego, aby osoby ze specjalnymi potrzebami mogły samodzielnie korzystać z różnych usług czy ofert na równych zasadach - takich samych jak wszyscy inni. Umożliwienie takiego dostępu oznacza bycie równym, niezależnie od tego, jakie ograniczenia posiadamy.

 

Równość w zakresie dostępności nie polega tylko na posiadaniu takich samych możliwości, ale także na takim samym dostępie do tych możliwości. Liczy się nie to, jak "słyszymy" koncert, czy “czytamy” książkę, ale to, czy każdy ma równe szanse na doświadczenie tych samych atrakcji i korzystanie z nich w sposób niezależny od swoich indywidualnych potrzeb i ograniczeń.  

 

W dzisiejszych czasach dostępność jest szczególnie ważna i potrzebna. Osoby niepełnosprawne korzystają z internetu tak samo często, jak inni. Zapewnienie dostępu do informacji czy nawet treści cyfrowych, to nie tylko dostępność dla jednej grupy. Te same zasady dostępności, które dotyczą osób ze specjalnymi potrzebami, odnoszą się również do osób starszych i tych z mniejszym doświadczeniem technologicznym.

 

Dotyczy to również osób, które mają chwilowe trudności z dostępem do informacji, na przykład w wyniku urazu czy choroby, a także osób, które cenią sobie wygodę i łatwy w obsłudze interfejs lub korzystają z dostępu do informacji w trudnych warunkach, np. podczas podróży - w pociągu, komunikacji miejskiej, na ścieżce czy nawet podczas zakupów. 

Dlaczego dostępność jest taka ważna? 

Kilka słów o dostępności.

Czym jest dostępność? Na to pytanie ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, bo definicja dostępności jest szeroka i w głównej mierze zależy od tego, jak dużej grupy osób ma dotyczyć. Inaczej mówiąc jest to swego rodzaju “możliwość”, która pozwala nam skorzystać z danego systemu. Dostępność to również szereg ułatwień, które sprawią, że osoby niepełnosprawne będą mogły znacznie łatwiej korzystać z produktów i usług na podobnych zasadach, jak osoby pełnosprawne. 

 

Warto zwrócić uwagę, że dostępność to przede wszystkim proces, który trwa i wymaga zaangażowania zespołów, a nawet podmiotów, by dostosować go do potrzeb każdego z nas. Dlatego ważne jest, aby projektując produkty, usługi czy dbając o przestrzeń miejską, brać pod uwagę potrzeby wszystkich użytkowników i stosować zasadę "uniwersalnego projektowania", która pozwala na stworzenie rozwiązań dostępnych dla jak największej liczby osób.

 

Pamiętajmy również o tym, że dostępność nie dotyczy tylko osób niepełnosprawnych, ale również innych grup, takich jak osoby starsze czy dzieci. Choć tego typu działania wymagają czasu i wysiłku, zadbajmy o to, by zabrać głos w sprawie nawet niewielkich zmian, które nie muszą mieć od razu znaczącego wpływu, ale w niewielkim stopniu pomogą poprawić doświadczenie związane z usługą lub produktem.  

<- Blog 

29 marca 2023

Poznajcie Asię! Samorzecznika, który pragnie zmian

Edukujemy i wspieramy działania społeczne.

fundacja@roznosprawni.pl+48 883 913 121

Menu

Projekty

Blog

ZAZ

O nas

Fundacja

Misja

Kontakt

Social media

Facebook

Instagram

Google

Fundacja Różnosprawni 2023