Zobacz także

Blog -> 

10 kwietnia 2023
Dbanie o niezależny rozwój zaczyna się tak naprawdę od ciągłej i rzetelnej edukacji na temat niepełnosprawności,
29 marca 2023
Czym jest dostępność? Na to pytanie ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, bo definicja dostępności jest szeroka i w
23 marca 2023
Pamiętajmy, że to, co dla jednego z nas jest codziennością lub błahostką, niekoniecznie musi być tym

🔥  Materiały

Skorzystaj z naszych całkowicie darmowych materiałów szkoleniowych, czeka na Ciebie aż 12 modułów, dzięki którym zwiększysz swój zasób wiedzy z zakresu prawa i samorzecznictwa.

Chcesz być jak nasi prawomocni bohaterowie?

— Aby było więcej szkoleń dla urzędników w różnych urzędach, które uświadomiłyby czym jest niepełnosprawność oraz, jak działać w przypadku, gdy pojawia się petent z niepełnosprawnością. Zdarzają się sytuacje, gdy jest potrzeba pomocy przy wypełnianiu dokumentów lub nawet poprowadzenia do stanowiska – tak, aby uniknąć stresu związanego z nieznajomością nowego miejsca.

 

 

A jak rozumiecie dostępność? 

 

— Jako coś na co potrzeba zwrócić większą uwagę. Zwłaszcza przystosowanie instytucji do osób niepełnosprawnych, poprzez podjazdy, barierki, poręczę czy podjazdy. Już i tak dużym uproszczeniem byłoby, gdyby osoba pilnująca wejścia do urzędu zaznajomiła nas z topografią budynku lub wskazała drogę z informacją, na co uważać, bądź nie – tak po ludzku, miło i bez poczucia, że niepełnosprawność zakłóca porządek dnia w danym miejscu.

 

 

Waldku, Alu – co chcielibyście zmienić? 

— Znakomicie! Jesteśmy bogatsi o wiedzę z różnych dziedzin. Przy czym jest to wiedza nie tylko teoretyczna, bo dzięki projektowi #prawoMOCNI nabyliśmy również doświadczenie praktyczne, które było dla nas bardzo istotne. Zwłaszcza w niektórych sprawach, które już od dłuższego czasu kłębiły nam się w głowie - niejednokrotnie byliśmy na rozdrożu, nie wiedząc jak się zabrać do pewnych spraw lub gdzie i jak możemy je załatwić.  

 

Uchylcie rąbka tajemnicy - jaką wiedzę zdobyliście?  

 

— Dowiedzieliśmy się jak korzystać z Internetu oraz jak dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci, to po pierwsze. Poprzez szkolenie i porady dietetyczne, wiemy jakie są alergeny i czego unikać w diecie, to także wpłynęło na nasze lepsze zarządzanie budżetem domowym czy rozjaśniło wątpliwości w zakresie wiedzy na temat służby zdrowia - porady i prelekcje na temat tego, gdzie się udać w różnych sytuacjach zdrowotnych oraz co i gdzie można załatwić oceniamy zdecydowanie na plus. 

 

Również dużym plusem był cykl szkoleń dotyczących rozwoju psychicznego czy dbania o swoje zdrowie w sytuacjach, które mogą na nas spaść niespodziewanie – jak w przypadku straty bliskiej osoby. Co więcej, wiemy już, gdzie można skorzystać z usług fryzjerskich i to, że bankomaty mają opcję słuchawek dla osób niewidomych. 

Alu, Waldku - jak czujecie się po projekcie? 

Nauka jest bardzo ważna, ale rozwijanie samodzielności i niezależności to coś zupełnie innego. Osoby niepełnosprawne są często postrzegane jako te, które potrzebują stałej pomocy, ochrony przed ryzykiem, a czasem całkowitej opieki - nawet przy wykonywaniu podstawowych czynności. Niepełnosprawność nie zmniejsza potencjału człowieka i nie oznacza, że nie jest on w stanie sam o siebie zadbać.

 

Ważne jest, aby uznać i uszanować autonomię i niezależność osób niepełnosprawnych oraz zapewnić im wsparcie niezbędne do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Poprzez odpowiednie szkolenia i edukację oraz w oparciu o rozwój społeczno-zawodowy, osoby niepełnosprawne mogą prowadzić satysfakcjonujące życie i wnosić cenny wkład do swoich społeczności. 

 

Pamiętamy, że projekt #prawoMOCNI powstał dzięki dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

"Samorzecznictwo to rozwój, ale i świadomość, jak walczyć o swoje".

Warto zaznaczyć, że osoby niepełnosprawne mogą wykonywać te same codzienne zadania, co osoby pełnosprawne. Mogą tylko inaczej do nich podchodzić. Ważne jest, aby rozpoznać i uwzględnić różne podejścia i potrzeby osób niepełnosprawnych, aby zapewnić wszystkim równe szanse. Zapewnienie dostępnego środowiska i technologii pomocniczych może również znacznie zwiększyć ich niezależność i jakość życia.

 

Samorzecznictwo to podkreślenie obecnych możliwości osób niepełnosprawnych, a także spojrzenie w przyszłość. To tak naprawdę oddanie głosu osobom o różnej sprawności i różnych możliwościach, które nie chcą być ciężarem dla społeczeństwa, lecz jego uczestnikami i współtwórcami. Dlatego dbajmy o to, aby przede wszystkim promować świadomość na temat niepełnosprawności, aby wspólnie przełamywać bariery społeczne i zmniejszać stygmatyzację osób niepełnosprawnych.

O niepełnosprawności przez pryzmat samorzecznictwa.

Być swoim własnym adwokatem – dlaczego, to takie ważne?

Bycie samorzecznikiem, to uzyskanie niezależności i kontroli nad swoim życiem, a jednocześnie wniesienie swojej unikalnej perspektywy do społeczeństwa, to także walka ze stereotypami i wspieranie bardziej zróżnicowanej i tętniącej życiem społeczności - celebrującej różnice i doceniającej talenty każdego z nas. 

 

Podkreślając różne talenty każdego z nas, pokazujemy, że tak naprawdę nie ma między nami różnic i że wszyscy jesteśmy wyjątkowi na swój własny sposób. Zwiększenie pewności siebie osób niepełnosprawnych pomoże im bronić się, walczyć o to, w co wierzą i dążyć do większych celów, co jest kolejnym aspektem pielęgnowania samorządności. Osoby niepełnosprawne stają się lękliwe, niepewne własnych postępów, a czasem nawet sfrustrowane z powodu braku pewności siebie, kiedy odbiera się im prawo do podejmowania decyzji; to także pogłębia brak wiary w siebie i niechęć do otoczenia.  

 

Dlatego budowanie pewności siebie u osób niepełnosprawnych jest kluczowe dla ich ogólnego dobrostanu i sukcesu w życiu. Pozwala im przejąć kontrolę nad swoim życiem, podejmować świadome decyzje i skutecznie bronić siebie.  

<- Blog 

09 marca 2023

Waldemar i Alicja - kolejni bohaterowie!

Edukujemy i wspieramy działania społeczne.

fundacja@roznosprawni.pl+48 883 913 121

Menu

Projekty

Blog

ZAZ

O nas

Fundacja

Misja

Kontakt

Social media

Facebook

Instagram

Google

Fundacja Różnosprawni 2023