Zobacz także

Blog -> 

10 kwietnia 2023
Dbanie o niezależny rozwój zaczyna się tak naprawdę od ciągłej i rzetelnej edukacji na temat niepełnosprawności,
29 marca 2023
Czym jest dostępność? Na to pytanie ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, bo definicja dostępności jest szeroka i w
23 marca 2023
Pamiętajmy, że to, co dla jednego z nas jest codziennością lub błahostką, niekoniecznie musi być tym

🔥  Materiały

Skorzystaj z naszych całkowicie darmowych materiałów szkoleniowych, czeka na Ciebie aż 12 modułów, dzięki którym zwiększysz swój zasób wiedzy z zakresu prawa i samorzecznictwa.

Chcesz być jak nasi prawomocni bohaterowie?

— Też bardzo dobre! Projekt dał mi dużo nowych umiejętności i wiedzy, które mogę wykorzystać do pomagania innym przy różnych rzeczach. Nauczyłem się jak ważne jest planowanie, organizacja pracy oraz jak zarządzać budżetem i rozwijać się zawodowo. Zawsze byłem otwarty na ludzi i ich pomysły, ale zauważyłem również, że mogę być liderem w grupie i pomagać innym.

 

Od dłuższego czasu chciałem być bardziej samodzielny, ale niektóre sprawy mnie przerastały. Teraz mam większą pewność przy załatwianiu spraw urzędowych i z chęcią uczę innych oraz otwieram się na nowe kontakty i nie obawiam się tego, że sobie nie poradzę.

 

 

A jak się czujesz jako samorzecznik?

 

— Dzięki znajomości prawa moje życie uległo zmianie na lepsze. Wiem, jak ważne jest to, aby móc mówić na głos to, co jest dla mnie ważne i być wysłuchanym. Zawsze jak coś robię, to staram się to robić jak najlepiej, bez obaw, że sobie nie poradzę czy będę musiał prosić o pomoc innych. Po prostu nabrałem nowego spojrzenia na świat, a to znacznie poprawiło moje samopoczucie, bo widzę postęp, który już mam.

 

Niestety czasami osoby niepełnosprawne są ignorowane przez innych. Chciałbym to zmienić przez edukację i szkolenia, takie jak miałem - żeby wiedzieli, jak bronić swoich praw i jak o nie walczyć.

 

 

Michał, a Ty?

 

— Widzę różnicę w swoim życiu i krok po kroku idę na przód, aby spełniać swoje cele. Uwierzyłem w siebie, a to jest najważniejsze i ma to dla mnie duże znaczenie. Dzięki temu mogę robić to, o czym marzę. W przyszłości chciałbym, być bardziej samodzielny i mieć większy wpływ na swoje życie.

Adrian, a Ty jakie masz doświadczenia?

— Czuję się bardzo dobrze! Nabrałem nowych umiejętności i mam znacznie większą pewność siebie, która pozwala mi rozwiązywać problemy i realizować nowe cele. Uczestniczenie w projekcie #prawoMOCNI dało mi okazję do nauczenia się nowych rzeczy i otworzyć na inne osoby.

 

Dużo osób z chęcią mi pomagało, a to sprawiło, że na nowo wierzę w wsparcie od społeczeństwa. Teraz wiem, że mogę być bardziej samodzielny oraz mogę podejmować codzienne decyzje, jak robienie zakupów czy kupowanie biletów, a jak czuję, że mam z czymś problem, to są inni, którzy mogą mi w tym pomóc, a nie wyręczać mnie. 

Michał, jak się czujesz po projekcie?

Korzystanie ze sposobności bycia bardziej niezależnym ma sens tylko wtedy, gdy mamy odwagę stanąć twarzą w twarz ze swoimi problemami wobec sytuacji, które wydają nam się nie do przejścia. Walka o samego siebie, chęć rozwoju czy polepszenia swojego “tu i teraz”, jeżeli owocuje – nawet małymi krokami - to całkiem inne doznania niż brak zaufania do naszych możliwości lub wyręczanie nas w sprawach dla nas ważnych. Dopiero wtedy, gdy sami możemy uczyć się na naszych błędach i wyciągać wnioski – budujemy naszą tożsamość i niezależność.

 

Dlatego tak ważne jest to, aby czasem pozwolić na to, by móc samemu stanąć przed trudną sytuacją (nawet kontrolowaną), bo dopiero podjęcie decyzji, a także wzięcie na siebie odpowiedzialności, pokaże, czy z problemem potrafimy poradzić sobie sami. Dla osób niepełnosprawnych ważne jest to,aby ich głos był brany pod uwagę. Każdy chce brać udział w dyskusji, która przede wszystkim dotyczy jego samego. Wyzwania oparte na ciągłej edukacji dadzą znacznie większą motywację i lepszy postęp, bo będą pierwszym krokiem do celu, którym jest bycie samodzielnym i decyzyjnym.

 

 

Adrian, czym dla Ciebie jest bycie samodzielnym i niezależnym?

 

— Bycie niezależnym i samodzielnym to móc decydować o sobie, to coś, co moim zdaniem daje poczucie wolności. Wiadomo, że bycie samodzielnym oznacza także więcej odpowiedzialności - trzeba robić swoje zakupy, planować budżet oraz kontrolować pieniądze. Jednak ma to swoje plusy, bo wiedząc takie rzeczy możemy mieszkać samemu, a to jest coś o czym marzę.

 

 

Michał, jak ty widzisz samodzielność i niezależność?

 

— Mieszkanie samemu to duże wyzwanie. Chciałbym być bardziej niezależny i samodzielny, bo mógłbym robić więcej rzeczy. Takich jak robienie zakupów. Dla mnie jest coraz lepiej, bo nauczyłem się nowych rzeczy, ale wiem, że to dopiero początek - nie martwię się tym, że sobie nie poradzę, bo zawsze mogę liczyć na pomoc innych.

 

 

 

 

"Samorzecznictwo pozwala mi się wypowiedzieć i być wysłuchanym".

 

Projekt #prawoMOCNI pokazał, że możliwość wypowiadania się we własnym imieniu lub obieranie własnego stanowiska czy rozwiązywanie problemów dnia codziennego, jest czymś niezwykle istotnym dla naszych prawomocnych bohaterów. Poznanie własnych praw i możliwości, to zwiększenie pewności siebie. Co za tym idzie, to perspektywa, która rokuje na lata – oznacza to owszem borykanie się z trudnymi decyzjami, ale wzmacnia poczucie sprawczości i pozwala uczyć się nowych rzeczy.

 

Edukacja w zakresie samorzecznictwa to lepsze rozeznanie w tematach dnia codziennego, to także radość z bycia niezależnym i świadomość, że potrafię poradzić sobie bez obawy o to czy mi się uda – bo samo rozumienie polega na tym, by móc powiedzieć “ja” i być pewnym swojej decyzji oraz wiary, że mój głos jest ważny i się liczy. Wszak każdy człowiek bez względu na stan fizyczny czy umysłowy powinien być szanowany i traktowany, jako równoprawny obywatel społeczności.

 

Pamiętamy, że projekt #prawoMOCNI powstał dzięki dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG. 

Gdy potrzebą jest być bardziej niezależnym!

Nabywanie nowych umiejętności jest wspaniałym sposobem, aby poszerzać swoje horyzonty. To dla osób niepełnosprawnych także nabieranie odwagi, aby chętniej otwierali się na nowe kontakty społeczne, jak również by byli w stanie stanąć twarzą w twarz wobec sytuacji, które na pierwszy rzut oka wydawały się dla nich trudne i stresujące. Praca nad sobą, to ważna część rozwoju, ale dopiero wtedy, gdy widzimy (nawet małe) efekty – nabiera ona większego sensu.

 

Tak naprawdę - mówiąc o uczestnikach – chodzi tu głównie o wiarę we własną siłę i umiejętności, co jest największą dla nich motywacją, zwłaszcza gdy sami zdają sobie sprawę, że doskonale sobie radzą.

#prawoMOCNI to także poszerzanie wiedzy oraz rozwijanie w sobie nowych umiejętności.

Dlaczego samorzecznictwo jest tak ważne?

Mówienie we własnym imieniu, to nie tylko dbanie o samego siebie, ale również zmiana podejścia społeczeństwa do osób niepełnosprawnych, którzy tak samo jak każdy z nas – nie chcą być wykluczani. Podczas trwania projektu cały czas przyświecał nam jeden głos - że powinniśmy myśleć o osobach niepełnosprawnych, jako o osobach, które również chcą realizować swoje cele; bez obaw, bez ograniczeń czy bez strachu.

 

Co więcej! Stwarzanie takich warunków, to nie tylko dbanie o bezpieczeństwo, ale również przestrzeń i możliwość wykorzystania godnie własnego potencjału, który drzemie w każdym z naszych uczestników. 

<- Blog 

28 lutego 2023

Poznajcie Michała i Adriana -  samorzeczników!

Edukujemy i wspieramy działania społeczne.

fundacja@roznosprawni.pl+48 883 913 121

Menu

Projekty

Blog

ZAZ

O nas

Fundacja

Misja

Kontakt

Social media

Facebook

Instagram

Google

Fundacja Różnosprawni 2023