Zobacz także

Blog -> 

10 kwietnia 2023
Dbanie o niezależny rozwój zaczyna się tak naprawdę od ciągłej i rzetelnej edukacji na temat niepełnosprawności,
29 marca 2023
Czym jest dostępność? Na to pytanie ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, bo definicja dostępności jest szeroka i w
23 marca 2023
Pamiętajmy, że to, co dla jednego z nas jest codziennością lub błahostką, niekoniecznie musi być tym

🔥  Materiały

Skorzystaj z naszych całkowicie darmowych materiałów szkoleniowych, czeka na Ciebie aż 12 modułów, dzięki którym zwiększysz swój zasób wiedzy z zakresu prawa i samorzecznictwa.

Chcesz być jak nasi prawomocni bohaterowie?

— Chciałbym kiedyś mieć własną rodzinę. Cieszy mnie myśl, że mógłbym się starać o własne mieszkanie. Mieć własny dom lub mieszkanie. 

 

 

A co chciałbyś zmienić?

 

— Chciałbym podjąć działania, aby osoby niepełnosprawne miały równe możliwości, takie jak reszta społeczeństwa. Nie powinno się wykluczać osób niepełnosprawnych, ponieważ jesteśmy tak samo ważni, jak każdy inny człowiek. Równe traktowanie i dostęp do edukacji czy usług publicznych powinien być dla wszystkich. Myślę też, że dobrym pomysłem byłaby poprawa komunikacji w urzędach, aby jeszcze łatwiej można było załatwiać swoje sprawy.

 

 

Maćku, jak widzisz swoją przyszłość?

— Super! Z projektu #prawoMOCNI dowiedziałem się, jak korzystać z Internetu, wiem jakie niebezpieczeństwa czyhają w sieci. Internet jest niezwykle przydatnym narzędziem, ale istnieje wiele zagrożeń, o których wcześniej nie wiedziałem. Teraz wiem, jak ważne jest bezpieczne korzystanie z sieci i dbanie o swoją prywatność. Przede wszystkim musisz być czujny – nie klikać we wszystko na stronach internetowych oraz uważać na wiadomości od osób lub firm, których nie znasz. To samo tyczy się telefonów. Mam świadomość, jakich numerów nie odbierać. No i zdaję sobie sprawę z tego, jak ważne jest dla mnie uczenie się nowych rzeczy. 

 

 

A co dobrego przyniósł Ci projekt?

 

— Dużo dało mi szkolenie na temat załatwiania spraw urzędowych, bo dowiedziałem się nowych rzeczy. Nie wiedziałem, że mam możliwość załatwienia spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Teraz mogę to wszystko robić przez Internet, co pozwala na dużą oszczędność czasu. Jest to także dobre rozwiązanie dla innych osób, chociażby takich, którzy mają problem z chodzeniem, albo wstawaniem rano. 

 

Wiem, że czasami może to być trudne do zrozumienia i akceptacji dla innych, ale osoby niepełnosprawne mają takie samo prawo do miłości, jak wszyscy. Uważam, że każdy ma prawo do szacunku i rodziny - bez wyjątku! Każda osoba powinna mieć okazję rozwijać się, odkrywać swoją wartość oraz cieszyć się tym, co oferuje im świat. 

Maćku, jak się czujesz po projekcie?

Uczenie się jest ważne, ale uczenie się jak radzić sobie samemu i być niezależnym to co innego. Osoby niepełnosprawne są często postrzegane jako ci, którym trzeba zawsze i we wszystkim pomagać, chronić przed ryzykiem, nie raz wyręczać całkowicie - nawet przy podstawowych czynnościach. Niepełnosprawność nie wyklucza potencjału danej osoby, ani nie oznacza, że jest ona niezdolna do samodzielnego dbania o siebie. Dbajmy o przestrzeń na samorealizację, autonomię i mimo wszystko - dajmy szansę na rozwój osobom niepełnosprawnym, tak jak sami tego pragną. 

 

Pamiętamy, że projekt #prawoMOCNI powstał dzięki dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

"Samorzecznictwo pozwala mi samodzielnie podejmować decyzje".

System oparty na wspieraniu potencjału osób niepełnosprawnych, to także nastawienie społeczeństwa na akceptację ich obecności w środowisku. Osoby niepełnosprawne mają pełne prawo, aby samodzielnie zdecydować o swojej relacji, założeniu rodziny czy mieszkaniu. Mają również pełne prawo uzyskać wsparcie, które pomoże dążyć im do samodzielnego życia czy realizacji swoich marzeń i celów, jakie obrali.

 

Warto zaznaczyć, że dla osób niepełnosprawnych relacje i akceptacja środowiska są bardzo ważne. Osoby te mają w sobie silne pragnienie bycia częścią społeczności, a także potrzebują zrozumienia ze strony innych. Relacje i akceptacja mogą sprawić, że osoba niepełnosprawna poczuje się bezpieczniejsza oraz lepiej zintegrowana ze swoim otoczeniem. Jest to klucz do budowania pozytywnego wpływu na ich samopoczucie psychiczne oraz fizyczne.

O akceptacji w środowisku - dlaczego relacje są takie ważne?

Samorzecznictwo, to krok w stronę cieszenia się lepszym i trwalszym zdrowiem społecznym.

Edukacja w zakresie samorzecznictwa to wspaniały sposób na wzmocnienie swoich umiejętności społecznych. Pozwala to odmienić nasze postrzeganie siebie, a także naszą postawę wobec innych ludzi. Poprzez samoświadomość, lepiej rozumiemy swoje emocje i mechanizmy obronne, jak również uczymy się wyrażać swoje uczucia, pragnienia czy nabywamy kompetencji niezbędnych przy współpracy w grupach.

 

Bycie swoim własnym adwokatem, to czerpanie radości z życia - komunikacja i rozwiązywanie konfliktów stają się po prostu łatwiejsze, a także zdolność do tworzenia zdrowszych relacji z innymi dzięki temu się wzmacnia i stwarza warunki do lepszego zdrowia społecznego. Jest to oczywiście proces, który wymaga stałej pracy nad sobą, ale bycie samodzielnym, to właśnie stawianie sobie celów, które stopniowo prowadzą nas do niezależności. 

<- Blog 

07 marca 2023

Poznajcie Maćka! Prawomocnego self-adwokata

Edukujemy i wspieramy działania społeczne.

fundacja@roznosprawni.pl+48 883 913 121

Menu

Projekty

Blog

ZAZ

O nas

Fundacja

Misja

Kontakt

Social media

Facebook

Instagram

Google

Fundacja Różnosprawni 2023