Zobacz także

Blog -> 

18 listopada 2022
Przez cały czas działania naszego projektu starannie dbaliśmy o to, aby wpłynął on na zmianę sposobu
08 marca 2022
Dążymy do usamodzielnienia i zwiększenia świadomości osób niepełnosprawnych. Bo głęboko wierzymy, że każdy z nas zasługuje
03 grudnia 2020
Projekt powstał w głównej mierze, aby poprzez kampanie społeczną przekazać coś wartościowego. Problem izolacji osób niepełnosprawnych

🔥  Obserwuj nas

Twórz społeczność Fundacji razem z nami! Jesteśmy dostępni na Facebooku - tam również zapraszamy do kontaktu.

Odwiedź nas na Facebooku!

Nie każdy jest świadomy, że osoby niepełnosprawne przebywały na kwarantannie społecznej na długo przedrestrykcjami związanymi z obecną sytuacją na świecie. Niepełnosprawność intelektualna powoduje brak świadomości sytuacji, utrudnione systemy komunikacji. Odizolowanie społeczne tych osób sprawia, iż jest to grupa szczególnie narażona na wykluczenie i marginalizację w społeczeństwie, które szybko zmienia swoje przyzwyczajenie i postępuje za rozwojem technologicznym.

 

Sytuację potęgują stereotypy oraz funkcjonujące w świadomości społecznej przeświadczenie, jakoby niepełnosprawność wykluczała z normalnego funkcjonowania. Niska świadomość społeczna nt. problemów z jakimi zmagają się osoby z różnymi niepełnosprawnościami skutkuje brakiem zrozumienia i empatii. Życzliwość to także wykazanie zrozumienia dla tych osób.

 

Pamiętanie o tym, że mimo różnic - wszyscy jesteśmy ludźmi - tak samo pragniemy akceptacji, okazania zainteresowania, pomocy oraz pozytywnych i ciepłych słów. Stąd konieczność, ciągłego informowania i edukacji społeczeństwa w tym zakresie.

 

Dlaczego kampania?

Dziękuję to nie tylko wdzięczność. To także trudne, ale i ważne słowo, które sprawia, że stajemy się lepsi. Pomaga nam ono na otwarcie się na innych ludzi, akceptowanie tego co sprawia nam trudność oraz zmienia nasze podejście do otaczającego nas świata.

 

"Dziękuję" to nie handel. Traktujmy to słowo z rozwagą, ale nie unikajmy go - zauważmy w nim najlepszy prezent, jakim możemy obdarować inną osobę. Zatem, dziękując mówmy za co dziękujmy, dziękujmy przy świadkach, dziękujmy za drobne i małe gesty, dziękujmy w komunikacji, sklepie czy u fryzjera. Dziękujmy również samym sobie, jeżeli zechcemy chociaż tym jednym słowem zmienić coś wokół nas.

 

Kampania społeczna realizowana jest w ramach projektu Życzliwość to MY mającego na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom pandemii w oparciu o budowę pozytywnych relacji międzyludzkich finansowanego ze środków PFRON - Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pozostających w dyspozycji Samorządu Województwa Śląskiego.

"Dziękuję" jako jednej z głosów kampanii.

Życzliwość jest katalizatorem w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi szczególnie niepełnosprawnemu. Żadneprzepisy i z góry narzucone regulacje nie będą miały racji bytu, jeśli ogólnie nie będziemy odnosić się do siebiez życzliwością i poszanowaniem. Odnosi się to również do dostępności (o której tak wiele mówi się w ostatnim czasie).

 

Należy zwrócić uwagę społeczeństwa nie tylko na potrzebę poszanowania siebie wzajemnie, ale i na wspieranie tych, którzy są słabsi od nas i w szczególny sposób zasługują na empatię czy po prostu wyciągniętą pomocną dłoń.

Czym dla nas jest życzliwość?

Życzliwość naprawdę jest wszystkim.

Otwarte społeczeństwo, to życzliwe społeczeństwo. Głosi jedno z haseł, które stało się podstawą do myślenia o stworzeniu kampanii społecznej, opartej na prostym (często zapominanym) temacie - bycia życzliwym.

 

Współpraca nawiązana ze Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych "Skarbek" w Mysłowicach zaowocowała nie tylko powstaniem plakatów, ale również była chęcią dalszego niesienia pomocy osobom niepełnosprawnym, które tej pomocy stale potrzebują.

 

Kampania "Życzliwość jest wszystkim" to pokazanie, że kategoria życzliwości, tak naprawdę oznacza: Życzliwość to MY - więc JA i TY. Natomiast plakaty są głosem osób, które o życzliwości pragną mówić i przekazywać ją dalej.

 

Pamiętajmy, że każdy z nas ma w sobie pokłady dobroci i pozytywnej energii i... życzliwości.

<- Blog 

20 listopada 2020

"Dziękuję", to wdzięczność

Edukujemy i wspieramy działania społeczne.

fundacja@roznosprawni.pl+48 883 913 121

Menu

Projekty

Blog

ZAZ

O nas

Fundacja

Misja

Kontakt

Social media

Facebook

Instagram

Google

Fundacja Różnosprawni 2023